Etf-ek kiválasztása és vásárlása lépésről lépésre [képekkel]

A passzív ETF befektetés virágkorát éli napjainkban. Én magam is már évek óta vásárolok ETF-eket. 

Ha már van egy értékpapírszámlád, amire sikerült pénzt töltened, maga a vásárlás folyamata nem bonyolultabb, mint egy átlagos online fizetés.

Most pedig nézzük azokat a lépéseket, amelyek végére Te is könnyedén tudsz majd ETF-et vásárolni.

Csapjunk is bele!

1. lépés: Válassz brókert és nyiss értékpapírszámlát

Ahogy már a nevükből is kiderül, az ETF-ek (Exchange Traded Funds) – magyarul, Tőzsdét. Kereskedett Alapok – a tőzsdén érhetőek el.

Ez azt jelenti, hogy hasonlóan a részvényekhez, egy értékpapírszámlára lesz szükséged ahhoz, hogy ETF-eket tudj vásárolni.

Nem tudod mi az értékpapírszámla?
Egy értékpapírszámlát úgy kell elképzelni, mint egy bankszámlát. Ide is beutalhatsz és tarthatsz pénzt, annyi különbséggel, hogy kenyér, tojás és víz helyett értékpapírokat – azaz részvényeket, kötvényeket vagy ETF-eket – tudsz vásárolni. Vásárlás után ezek az értékpapírok a számládon lesznek elérhetőek. 

Melyik brókercéget válaszd?

Mindenképpen érdemes olyan brókercéget választani, amely hozzáférést biztosít a legnagyobb tőzsdékhez és széleskörű ETF választékkal rendelkezik. 

Emellett számos más szempontot figyelembe kell még venni, mint például:

  • Lehetséges-e EUR alapú számlát nyitni?
  • Lehet-e EUR-ban beutalni?
  • Milyen devizakonverziós költségekkel kell számolni?
  • Mennyire felhasználóbarát a kereskedői felület?
  • Mennyire biztonságos a brókercég?
  • Milyen befektetővédelmi garancia áll a rendelkezésedre?
  • Létezik-e magyar nyelvű ügyfélszolgálat?

A számodra megfelelő brókercég kiválasztása kulcsfontosságú befektéseid sikerességének szempontjából.  

Éppen ezért a hamarosan érkező cikkemben összehasonlítok különböző értékpapírszámlákat, és segítek kiválasztani a számodra legjobb brókert.

Ekkor ugyanis, ha legalább öt évig itt tartod a befektetéseidet – ami részvénybefektetésnél nem is kérdéses -, akkor teljes adómentességben részesülsz.

Példaként a Trading 212 folyamatát nézzük meg.

Ismerkedés a platformmal

Ha elvégezted az összes teendőt és beállítást, akkor minden azt követő bejelentkezés után az alábbi látvány fog fogadni: 

 Ismerkedj a platformmal egy kicsit, ha szeretnél. Javaslom, hogy töltsd le a Trading212 Mobil Broker nevezetű telefonos applikációját is, hiszen úgy az okostelefonodról is tudsz majd ETF-eket vásárolni. Véleményem szerint ez kényelmesebb megoldás, mint a webes felület.

2. lépés: döntsd el, hogy mekkora összeget szeretnél befektetni

Mielőtt vásárolni tudnál pénzt kell utalnod az értékpapírszámládra. 

A legtöbb brókernél kétféle befizetési módszer áll a rendelkezésedre: banki átutalás és bankkártyás pénzfeltöltés. Az utóbbi úgy működik, mint egy sima online fizetés – a pénz azonnal elérhető lesz a számládon. Lehetőséged van forint beutalásra, amiután a számládon belül euróra fog váltani. 

Hogyan választod ki a számodra legjobb ETF-et? Nyilvánvalóan ETF-ek között is jelentős különbségek vannak, és nem mindegyik alkalmas számodra. 

Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen ETF-be fektetsz be. Befektetésed sikere akár ezen is múlhat.

segítségedre vannak az olyan ETF-kereső oldalak is, mint a justETF.com, amelyen kimondottan az európai tőzsdéken elérhető ETF-ek között tudsz válogatni.

Az oldal menüjében levő “ETF Screener” gombra kattintva – (1) a lenti képen – lehetőséged van keresést végezni többek között az ETF neve, ISIN-je vagy Ticker-je szerint (2A) és/vagy eszközosztály, régió, ország, szektor, stratégia, index stb. alapján (2B):

Forrás: justETF.com

Az ETF pénzneme mellett, annak méretét, költségét (TER) és egy éves hozamát is láthatod.

Az “Acc” jelöléssel ellátott ETF-ek accumulating (visszaforgató) ETF-eket jeleznek, míg a többiek distributing (kifizető) társaikat jelzik. 

A kettő közötti különbség az osztalék kezelésében rejlik. Az accumulating ETF-ek automatikusan visszaforgatják a kapott osztalékot, míg a distributing ETF-ek kifizetik azt a számládra. 

Adó- és költséghatékonyság miatt Magyarországon kedvezőbb accumulating (visszaforgató) ETF-ekbe fektetni.

UCITS 

Az UCITS (Undertaking for Collective Investments in Transferable Securities) jelentése Átruházható Értékpapírokkal Foglalkozó Kollektív Befektetési Vállalkozások (magyar rövidítése: ÁÉKBV). 

Anélkül, hogy belemennénk a részletekbe – hiszen ez egy külön téma lehetne – ez lényegében, egy olyan európai uniós befektetési szabályrendszer, amely fő célja a befektetők érdekeinek megvédése.

A PRIIPs EU szabályozás miatt, európai befektetőknek már néhány éve nem lehetséges amerikai székhellyel rendelkező ETF-ekbe fektetni.

Európaiak – ezért magyarok is – csak UCITS jelöléssel ellátott ETF-ekbe tudnak befektetni, mivel ezek felelnek meg a hatályos európai törvényeknek. Vásárláskor keresd az “UCITS” jelölést az ETF nevében.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az olyan népszerű alapkezelők ETF-jeibe, mint a Vanguard vagy BlackRock nincs lehetőséged befektetni. 

Aggodalomra nincs ok, hiszen a legtöbb, eredetileg amerikai, ETF-nek létezik európai piacra szabott változata is. Ezek általában ír székhellyel rendelkeznek, és magyarok számára is elérhetőek. 

3. lépés: ETF vásárlás 

Brókercég választás? Pipa!

Számlanyitás? Pipa!

Pénz feltöltés a számládra? Pipa!

ETF választás? Pipa!

Eljött tehát a várva várt pillanat: az ETF vásárlás!

Ha érdekel még több infó Köves és értesülj mindig a legfrisebb infokról.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan és hova fektessem be a pénzem 2022 - 2023 ban.